Erdal Ayrancı

           ERDAL AYRANCI: Hep barikatın başında!

Sevgili Erdal; cesur, atak ve bonkör kardeşim. Her şey dostluk ve dostların içindi yaşam felsefende. Bir de kızın Zeynep'in. Azgın, gözü dönmüş canilere karşı diğer arkadaşlarını, dostlarını korumak için merdiven başında kendini öne attın, barikat kurup yiğitçe direndin; atılan taşlarla yaralandın. Âma yangın aniden sarınca yarana merhem olamadık.

Sevgili Asaf, siz dalton kardeşler(!) hep sakallıydınız. Hepiniz sanatçıydınız. Başkentte, sanat çevresinde tanınıyor ve seviliyordunuz. Ama doğrusu kimse miliyetimizi merak etmiyor, sormuyordu, sizlerin de öyle bir sorunu yoktu. Gazeteci dostunuz, Hasan Uysal yarenlik olsun diye senin ve Çerkes'in Kürt olduğunuzu topluluklarda söylüyor, espriler üretiyordu. Sivas'a gitmeden kısa bir süre önce Kardelen'de ona "Yav Hasan'cığım ne güzel Türk gibi geçinip gidiyorduk, senin neyine gerek kürt olduğumuz" dediğinde çok gülüşmüştük.

Ey zalimler, dört yüz yıl önce de Pir Sultanı asmadan taşladınız. Zihniyetiniz, kininiz ve yöntemleriniz değişmemiş. Yakmadan önce canlarımızı yine aynı Sivas'ta sekiz saat taşladınız, yaktınız. 'Hem de', İslamiyet adına, Allah adına, Muhammed adına, Şeriat adına, Hizbullah, Rabıta ve Suudi namına. Ve bu devlet, zorunlu askerliğini yaptığımız, vergilerle ayak tuttuğumuz bu devlet, yangını seyretmedi, teşvik etti, destek verdi güç verdi yobaz canilere. Ve bu devlet yobazların tırnağına zarar gelmesin istedi, sonuç aldı. Başbakan "Halkımıza birşey olmamıştır, devlet oradadır diyerek yobazlara, karanlık güçlere, devlet içinde devlet olan güçlere moral verdi.

Yüreğimiz otuz üç yerinden yanıyor. Semah dönen tiyatro oynayan kızlarımız, oğullarımız, kardeşlerimiz, Sanatçılarımız, yazar-çizerlerimiz. And olsun ki, önümüzdeki yıl daha görkemli daha çok katılımlı şenliğimizi yapacağız. Semah döneceğiz, tiyatro oynayacağız, paneller yapacağız, kitaplar imzalayacağız, sergiler açacağız. Kurban pilavları yiyeceğiz. Düşmana inat sizlere saygı için.

Hepinizi çok özledim şimdiden.

Çok öpüyorum; sevgiyle

Rıza Aydoğmuş