İnci Türk

            İNCİ TÜRK: "Çiçek açar domur domur dal verir"...

İnci, 22 yaşında yeni mezun olmuş bir eczacıydı. Umutla başlayacaktı yeni işine, ama olmadı. Ölüm onu da aldı Sivas'ta sevdiğiyle birlikte. İnciyle kısa sürede çok şey paylaştık, kaynaştık dertlerimi dinler bana hep destek olmaya çalışırdı. Ne zaman sinirlensem, gülsem, her zaman onu yakınımda bulabilirdim. Can dostumun her şeyiydi İnci. Öylesine seviyorlardı ki birbirilerini, her zaman gıpta ederdim onlara.

İnci'nin o canlı, sevecen, dolu dolu kişiliği bana yine destek olmaya devam edecek. İnci ve Muammer, sizler kalplerimizde sonsuza dek yaşayacaksınız.

Ferhun Ateş
______________________________________________________________

"Sanki boğucu bir sesin içinde yüzünü bulmaya çalışıyorum. Hızla ilerliyorum, bir türlü yaklaşamıyorum, uzaklık hep aynı" 13.01.1991. Muammer Çiçek Sivas Madımak Oteli, dışarda azgın kalabalık ve sanki yazılanlar Alevler içindeki İnci Türk için yazılmış. Muammeri yazınca inciyi, İnci'yi yazınca Muammeri düşünmeden yapamıyoruz.

İnci Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesini 1992 yılında bitiriyor. Altındağ Kültür Merkezinde ilk tiyatro çalışmalarına başlıyor. Pir Sultan Abdal Tiyatro topluluğunun teknik kadrosunda yer alıyor. İnci Türk'ün Muammer Çiçekle olan yakınlığı ortak arkadaşları Huriye Özkan'a oradan tiyatro çalışmalarına dek uzanıyor.

Baba Mehmet Türk "Ben çocuklarımı toplumda bir yere gelmek için çalışın derdim. Muammer'le tanıştıktan sonra hayatında olumlu bir değişiklik olduğunu hissettik" Anne Neda Türk "kızımla gurur duyuyorum çok iyi seçim yapmış" diyor, baba Mehmet Türk başıyla onaylıyordu.

İnci Türk'ün odasındayız kitaplarını karıştırdığımız, yaşamına girdiğimiz genç kızı yıllardır tanıyormuş gibiyiz. "Ölürsem / Açık bırakın balkonu / Çocuk portakal yer (Balkonumdan görürüm onu) / Orakçı ekin biçer (Balkonumdan duyarım onu) / Ölürsem / Açık bırakın balkonu. İnci Türk için ne yapabiliriz. Balkonun kapısını açık bırakıyoruz.

______________________________________________________________

''Banaz'da semah dönerdim.İnci Türk'ün annesi geldi.Oğlum;'vazgeçmeyin' dedi yolunuzdan.''